- Какво преследвам в живота - успех или значимост?
- Щастлив ли съм от това?
Успех означава да използваш знанията и опита си, за да задоволиш себе си.
Значимост означава да използваш знанията и опита си, за да промениш живота на другите.
Закъде бързаме? Струва ли си това, което правим? Какво искаме от живота?
Забързани в ежедневието си забравяме да се замислим над тези въпроси.
Спри и помисли! Така можеш да направиш живота си по-добър.
Успех означава да използваш знанията и опита си, за да задоволиш себе си.
Значимост означава да използваш знанията и опита си, за да промениш живота на другите.
Когато цялата ти култура е организирана около идеята да бъдеш другия, аутсайдера, бунтовника, този, който е по-добър от масите (както и "Старбъкс", между другото), какво правиш, когато ти си масите?Интересна ситуация: рекламираш уникалност, тя се превръща в мода и всеки в стремежа си да бъде уникален, ползвайки твоя продукт, заприличва на всички останали. Уникалният продукт се продава добре и се превръща в масов. Ти започваш да печелиш много в един момент, но в следващия загубваш облика си, загубваш причината, поради която продуктът ти е станал популярен. Какво правиш тогава?
Някога бях по-млад и по-глупав и допусках грешки. Днес съм по-умен, по-мъдър и по-зрял. Вече не правя такива неща.Това не е ли повод за гордост и оптимизъм?
Хубавото на такива пробуждащи събития е, че ни карат да се спрем за момент, "да слезем от магистралата на живота" и да се замислим кое всъщност е най-важното в нашия живот. Много често в такива моменти осъзнаваме, че нашите приоритети са били сбъркани. Може би сме прекарвали твърде много време в офиса и твърде малко с децата си или пък сме пренебрегвали здравето си, докато сме стигнали до непоправими последици.
Какво трябва да направим, за да се поразбудим от транса, в който сме изпаднали и "да си сверим часовника" с истинския живот, т.е. да си проверим приоритетите и да преценим кои от тях са истински важни? Една от силно отрезвяващите техники е мисълта за смъртта. Това, казва Peter, е доста депресиращо, но пък е много ефективна техника за осмисляне и подобряване на живота. Ако си представим, че утре ще умрем, кое е онова, за което бихме съжалявали, че сме изпуснали в живота, който сме изживели дотук? Дали това, че не сте спечелили толкова пари, колкото ви се е искало или не сте успели да посетите местата, където сте искали да отидете? Или не сте отдали достатъчно любов и приятелство на близките си хора?
Peter цитира Steve Jobs, който в речта си пред завършващите Stanford University, казва:
Мисълта, че скоро ще умра е най-важното нещо, което ми е помогнало да взема най-главните решения в живота си, защото почти всичко - очакванията на другите, гордостта, всички страхове, притеснения и провали - просто изчезват пред лицето на смъртта, оставяйки само това, което е наистина важно.
За мен това е важна тема и тя е една от основните линии, към които искам да насоча този блог, въпреки че досега рядко съм я застъпвал в постовете си. Не съм проповедник и не искам да давам съвети на никого. Просто искам да насоча вашето мислене в тази посока, защото знам, че всички ние често забравяме за истинските важните неща в живота и пилеем краткото време, което имаме, за глупости.
Смятам, че постът на Peter е много полезен и наистина пробуждащ. Прочетете го - там той ни предлага и други механизми, които могат да ни бъдат полезни, за да осмислим живота си и да отсеем важното от ненужното.
Списъкът с изстраданите мъдрости и шеги от света на project management-а продължава. Макар и малко цинични на моменти, те са истинско отражение на реалностите в една професия, която обичаме и мразим едновременно.
Постът е преместен в блога за разработка на софтуер и управление на проекти - PM Stories. Пълният му текст можете да прочетете тук.
Клиентите пък, са хора, които в общия случай не притежават това мислене и често пропускат да опишат ситуации и варианти, които за разработчиците са важни, а за тях са нещо тривиално и подразбиращо се. Добро решение в този случай е намесата на бизнес анализатора, който умее да говори и двата езика и знае как да зададе на клиента онези въпроси, които вълнуват програмистите, но на неговия език.
Постът е преместен в блога за разработка на софтуер и управление на проекти - PM Stories. Пълният му текст можете да прочетете тук.
И така, ИТ специалистите (и програмистите в частност)…
…са интроверти
Постът е преместен в блога за разработка на софтуер и управление на проекти - PM Stories. Пълният му текст можете да прочетете тук.Dan Gilbert задава въпроса "Кое ни прави щастливи?"
Barry Schwartz разказва за парадокса на избора
Carl Honore възхвалява небързането
Malcolm Gladwell за великите истини, които човек може да открие в соса за спагети
David Pogue ни убеждава, че простотата продава
Без да съм го целял, в един момент от моя живот се оказа, че съм работил в над 20 фирми за около 20 години. Не, че е нещо, с което човек трябва да се хвали, но пък от друга страна определено придобих ценен опит както в занаята, така и в отношенията с хората. По този повод, от днес официално обявявам старта на новият ми блог - Нова работа (nova-rabota.com).
Този блог не е просто дъска с обяви за работа или съвети как да си напишете по-атрактивно CV. В него ще говорим и за това как да си намерим най-подходящата за нас работа, и за това как да се разделим с предишната. За това как да се научим да се сработваме с колегите и началниците, как да извлечем максимална полза от пребиваването си в една фирма и най-вече как да превърнем работата в удоволствие. Защото само тогава човек се чувства щастлив и пълноценен.
Ще се опитвам да обръщам еднакво внимание и на двете страни в отношенията работник-работодател - както проблемите, които среща един човек в изграждането на своята професионална кариера, така и задачите, пред които се изправя един мениджър, опитвайки се да извлече максимална ефективност от работата на своите подчинени, а така също и каква е онази магическа съставка, която сплотява хората, работещи заедно, превръщайки ги в добре споен екип, способен да върши истински чудеса.Някои от постовете, публикувани тук, които повече отговарят на тематиката на Нова работа, са преместени там. Спри и помисли! ще остане блогът, в който споделям личните си виждания по важните въпроси от живота, над които понякога просто забравяме да се замислим.
Надявам се, че и двата блога ще могат да ви предложат интересни теми.
Бъдете добре дошли!
Така, че - не се страхувайте от риска! За да ви помогна в търсенето на знания и да ви дам кураж, както и да повдигна вашата самоувереност, ви предлагам днешното препоръчано четиво, посветено на управлението на риска в проекти.Проблемът на риск мениджмънта е негативния имидж на думата "риск". Повечето stakeholders се стряскат като чуят “това е риск”. Затова е много трудно да се говори за рикса, понеже темата е винаги за проблеми. Много е важно рискът да не се разглежда като нещо лошо, а като положителна нагласа, която да ни гарантира, че всеки ще излезе победител накрая.
Напоследък доста се говори за лоялността и най-вече се дискутира въпроса: Лоялно ли е да напуснеш фирмата, в която работиш, особено пък ако тя изпитва проблеми?Статията е преместена в блога Нова работа (nova-rabota.com).
В България е масово разпространено мисленето, че всеки, който напуска фирмата, е предател и е нелоялен. Фирмата го е хранила толкова време, а той от черна неблагодарност напуска. Това, според мен са предразсъдъци от времето на социализма.
Корпоративен урок 10:Всички притчи можете да прочетете тук.
Една лястовичка летяла на юг, но студът я застигнал и премръзнала до смърт, тя паднала в широко поле. През полето минала крава и се изсрала върху птичката. Изпражнението стоплило лястовичката, тя се съвзела и радостно започнала да чурулика... Минаваща наблизо котка чула чуруликането и следвайки звука, извадила птичката от кравешкото лайно и я изяла.
Бизнес поуки:
1. Не всеки, който те засипва с лайна е твой враг.
2. Не всеки, който те вади от лайната е твой приятел.
3. Когато си затънал в лайна до гуша, недей да чуруликаш много-много.
Повече се интересувам от професионални и комерсиални блогове, които да имат някаква тематична насоченост. По-специално, искам да развия този блог, в който пиша в момента, да стане по-популярен и да бъде в подкрепа и реклама на бизнеса ми.
Въпросите, които основно ме вълнуват, са следните:
1. Безплатен хостинг в сайтове като Blogger.com и Wordpress.com или собствен хостинг?
2. Един блог с по-богата тематична насоченост и ориентиран към по-широка аудитория или няколко, по-тясно специализирани блога, с връзки помежду им?
И по двата въпроса имат много аргументи "за" и "против". Аз не мога да отхвърля лесно нито единия, нито другия вариант. В личния си блог съм поместил и малко повече разсъждения и аргументи по тази тема. Ще се радвам, ако някой ми даде добре обосновани аргументи в полза на едно или друго решение.Всеки човек се е сблъсквал с трудности, с които не може да се справи сам. Какво правим тогава? Търсим помощ. Да, това би трябвало да е естествения отговор на този въпрос. Но много често се случва да не го правим. Било поради гордост, срамежливост или неопитност, ние често отхвърляме дори мисълта да потърсим помощ за своя проблем, а дълбаем, терзаем се и се мъчим, докато той стане толкова голям, че вече се налага намесата на специални екипи.Статията е преместена в блога Нова работа (nova-rabota.com).
Аз малко се поувлякох напоследък в темата за управлението на проекти и почти напълно съм изоставил всички останали теми, които ме вълнуват професионално и лично. И тъй като в българското блог-пространство не съм намерил други блогове, посветени на управлението на софтуерни проекти, сега е момента да ви представя някои родни блогъри, които пишат интересни и полезни неща, но по малко по-различни теми. Надявам се, че ще ги оцените по достойнство: