Данните за броя на статиите са от понеделник, 14.01.2008 г. и от вторник, 22.01.2008 г. и предполагам, че с изключение на уикендите, когато посещаемостта е изключително ниска, останалите дни биха показали подобни резултати.
Основните параметри са броя на публикуваните нови статии за деня, броя на популярните статии за деня, броя статии в една страница. Как измервам броя на публикуваните статии? Към момента на засичането, преброявам всички статии, за които пише, че са публикувани в рамките на 1 ден, т.е. тяхната "възраст" се измерва в часове. Когато стигна до публикация, която е от преди 1 ден и нещо, спирам да броя. Може и да изглежда елементарно, но за целите на сравнението между различните мрежи върши работа. Мрежите, които съм наблюдавал, са svejo.net, dao.bg, ping.bg, pipe.bg и bghot.net. Ето и самите резултати:
svejo.net
- Нови публикации: 135 в едното засичане, 166 при другото. Можем да приемем 150 за някаква средна стойност.
- Популярни (свежи) публикации: 32 при първото, 27 при второто засичане. Средно - 30.
- Брой публикации на страница - 15.
Аз, например, обикновено разглеждам 2-3 страници от популярните статии и горе-долу толкова от новите. Предполагам, че такова е поведението на средностатистическия посетител. Това означава, че за да влезе в "залата на славата", т.е. сред популярните публикации, вашият материал трябва да набере необходимите посещения и гласове докато стои на първите 3-4 страници от новите публикации. В активната част на деня това прави около 4-5 часа. Ако за това време не натрупате "авторитет", отивате в забвение.
Популярните статии са около 2 страници, което означава, че ако попаднете там, можете да се порадвате на славата 2 дни, след което вашият материал ще бъде избутан назад и вероятността да бъде прочетен чувствително намалява.
Какъв е моят личен опит? С една дума - променлив. Все още не съм установил как мога да предизвикам интереса на читателите. Имал съм случаи, когато мои публикации са попадали на първа страница и тогава се радвам на много голяма посещаемост. Има други дни, когато моите неща не успяват да предизвикат интерес веднага и поради голямата активност бързо потъват назад в архивите без да бъдат забелязани.
dao.bg
- Нови публикации: 39 в едното засичане, 67 при другото. Доста голяма разлика, но приемам числото 50 за средна стойност.
- Популярни (препоръчани) публикации: 25 при първото, 29 при второто засичане. Тук данните са по-близки. Вземам 25 за ориентир.
- Брой публикации на страница - 10.
Ако приемем, че новите публикации са по 50 на ден, това са 5 страници. Грубо казано, активността е около 3 пъти по-малка от тази на Свежо. Това означава, че един материал може да се задържи в първите 4 страници на новите за около 12-15 часа - достатъчно време, за да бъде оценен и да бъде преместен в групата на популярните. Интересното е, че и там бройката е около 3 страници, т.е. славата трае ден-два. Забелязал съм, че при Дао механизмът на подреждане на популярните статии е по-различен от Свежо, така че има вероятност една добра статия да остане в челото на класацията и по-дълго време.
Какъв е моят опит? Доста по-предсказуем. Имам много повече статии, които успяват да се класират в списъка на популярните, но за сметка на това посетителите към моите блогове са по-малко, което отдавам на по-малкия брой посетители на самата мрежа.
Друго изключително полезно качество на Дао е, че дават истински линкове към вашите статии и това трупа точки пред Google и Technorati например - нещо, което никоя друга социална мрежа не прави.
ping.bg
- Нови публикации: 42 в едното засичане, 30 при другото. Да речем, че средното е 40.
- Популярни (препоръчани) публикации: 4 при първото, 31 при второто засичане. Тук се получава странно разминаване, така че вземам 20 за ориентир.
- Брой публикации на страница - 10.
Какъв е моят опит? Много малко посещения. Средно 2-3, а в най-добрите времена - до 6. Очевидно липсата на интерес към моите постове не се дължи само на по-малката читателска аудитория на Пинг, а и на липсата на интерес към темите, по които пиша аз.
pipe.bg
- Нови публикации: 18 в едното засичане, 40 при другото. За средно приемаме 30.
- Популярни публикации: 9 при първото, 8 при второто засичане. Тук няма значение кое число ще използваме, тъй като популярните публикации за деня са по-малко от една страница.
- Брой публикации на страница - 12.
Моят опит? Малко посещения, както и при Пинг. Невъзможността да опозная аудиторията поради липса на тематична насоченост, както и изключително малкото посещения на моя блог, въпреки няколкото успешни издигания на челни позиции и задържането ми там, ме отказаха в последно време да използвам тези две мрежи. За 2 посещения на ден от случайно попаднали хора, просто не си струва труда да публикуваш линкове там.
bghot.net
БГхот - горещата мрежа на България е пример за умираща социална мрежа. Вижте за какво става дума:
- Нови публикации: 10 в едното засичане, 11 при другото. За средно приемаме 10.
- Популярни публикации: Топ новината стои на тази позиция вече 54 дни, а първата от популярните е отпреди 4 дни!
- Брой публикации на страница - 10.
Аз имах няколко успешни публикации там преди време, даже една от тях се задържа на първа страница около седмица, но липсата на оригиналност и копирането на другите доведоха много бързо до масово отдръпване на читатели и на блогъри и до бързото "изстиване" на тази мрежа.
Какви изводи можем да си направим от тези данни? Какво бъдеще очаква социалните букмарк мрежи? Какво може да се промени? Всичко това - в следващата част.
"Това означава, че за да влезе в "залата на славата", т.е. сред популярните публикации, вашият материал трябва да набере необходимите посещения и гласове докато стои на първите 3-4 страници от новите публикации. В активната част на деня това прави около 4-5 часа. Ако за това време не натрупате "авторитет", отивате в забвение."
ОтговорИзтриванеНе забравяй, че за Свежо публикация може да се гласува и от вън.. Давам ти за пример Muzi4ka.com ,които бяха сложили Свежобутон на предната си страница и за нула време натрупаха гласове, което ги класира на върхови позиции. Мисля, че даже са на 1во място във вечното свежо. Значи зависимостта се определя и от броя посетители, които имаш като постоянни такива, а не само от продължителността на стоене на статията на първи страници.
Така е, но Свежо са и единствените, които си имат такъв бутон. Тук се опитвам да сравнявам различните мрежи и търся някакви общи за всички показатели.
ОтговорИзтриванеНадявам се, не се обиждаш, че наричам bghot "умираща мрежа", но моите наблюдения показват, че посетителите й са ужасно малко. Ще ми бъде интересно да споделиш твоето мнение за това, а ако искаш, можем да помислим за някакво съживяване.
Имам още един материал, който ще публикувам другата седмица - прочети го и може да си поговорим :-)
Явно ме бъркаш със създател на bghot, а аз нямам нищо общо. Може би се бъркаш защото и аз имах подобно начинание (spamit.co.nr) но го изоставих отдавна. А мнението ми за пробив на подобен вид мрежа е, че може да се осъществи ако е строго специализирано, като dao. Ако се прави нещо на обща тематика като Свежо, няма да има успех.
ОтговорИзтриванеИзвинявай, наистина съм те объркал :-)
ОтговорИзтриванеИначе съм напълно съгласен с теб, че единственото смислено бъдеще на подобни начинания е да се профилират тематично.
Сега някой трябва да изследва как твоята поредица статии е повлияла в определен период на тези мрежи.
ОтговорИзтриванеНай-вероятно никак няма да повлияе по простата причина, че почти никой не я е чел :-(
ОтговорИзтриванеМоже би вече всички знаят всичко за социалните мрежи и повече не им трябва.
тези които трябва са я прочели :-)
ОтговорИзтриванеБлагодаря!
ОтговорИзтриванеНа вас разчитам :-)
Още един бг сайт, който си струва да се гледа при подобен анализ - http://far.bg. Ако пуснете една alexa.com се вижда добре и защо :)
ОтговорИзтриване