27 септември 2007

Препоръчано четиво: Project Risk Management

Да бъдеш ръководител на проект означава постоянно да се бориш с несигурността. Тя винаги води до негативни реакции сред проджект мениджърите и техните по-висши шефове. Както казва Bas de Baar:

Проблемът на риск мениджмънта е негативния имидж на думата "риск". Повечето stakeholders се стряскат като чуят “това е риск”. Затова е много трудно да се говори за рикса, понеже темата е винаги за проблеми. Много е важно рискът да не се разглежда като нещо лошо, а като положителна нагласа, която да ни гарантира, че всеки ще излезе победител накрая.

Така, че - не се страхувайте от риска! За да ви помогна в търсенето на знания и да ви дам кураж, както и да повдигна вашата самоувереност, ви предлагам днешното препоръчано четиво, посветено на управлението на риска в проекти.

Постът е преместен в блога за разработка на софтуер и управление на проекти - PM Stories. Пълният му текст можете да прочетете тук.

25 септември 2007

Преглед на книги: The Mythical Man-Month

The Mythical Man-Month
Сайтът TheServerSide.net е започнал една чудесна инициатива - преглед и ревю на класически книги. Joseph Ottinger е първият автор с преглед на първата глава на класическата творба на Fred Brooks "The Mythical Man-Month". Въпреки, че книгата е написана преди много години, тя все още е задължително четиво за хората, занимаващи се с разработка на софтуер и управление на проекти. Горещо ви препоръчвам както да прочетете ревюто, така и да си купите самата книга.

Заслужава си!

19 септември 2007

Лоялност

Напоследък доста се говори за лоялността и най-вече се дискутира въпроса: Лоялно ли е да напуснеш фирмата, в която работиш, особено пък ако тя изпитва проблеми?

В България е масово разпространено мисленето, че всеки, който напуска фирмата, е предател и е нелоялен. Фирмата го е хранила толкова време, а той от черна неблагодарност напуска. Това, според мен са предразсъдъци от времето на социализма.
Статията е преместена в блога Нова работа (nova-rabota.com).
Пълния й текст можете да прочетете тук.

Как оценяте бюджета на един проект? Нова анкета

Искам да ви обърна внимание на новата анкета, която съм публикувал на сайдбара на сайта. Особено на тези, които са абонирани за RSS feed и не посещават самия сайт.

Въпросът този месец е: Как оценяте бюджета на един проект? Моите скромни наблюдения сочат, че в много софтуерни фирми не се правят предварителни сметки за необходимия бюджет на един проект или пък такива оценки се правят от висшия мениджмънт (от шефа) без участието на проджект мениджъра, а често се случва финансовите параметри на проекта да се държат в тайна от екипа, даже и от самия проджект мениджър, който по учебник би трябвало да отговаря за това.

Постът е преместен в блога за разработка на софтуер и управление на проекти - PM Stories. Пълният му текст можете да прочетете тук.

18 септември 2007

Препоръчано четиво: Компютърна ергономия

Наскоро прочетох един пост на Jeff Atwood, наречен Computer Workstation Ergonomics и разбрах, че има доста неща, които са важни за здравето ми, а аз не съм ги знаел (или по-скоро съм ги пренебрегвал). Но през последните няколко месеца работя от вкъщи и разбрах, че го правя по възможно най-лошия начин (от ергономична гледна точка) - седя си в леглото и държа лаптопа си в скута. Те нали уж затова му викат "laptop" (от "lap" - скут)? :-)

За съжаление, никак не е смешно. Гърбът ме боли жестоко напоследък и вече осъзнавам каква е главната причина за това - изкривената ми работна поза. Затова направих малко Google проучване и намерих още няколко сайта с много полезна информация по темата за компютърната ергономия, при това с доста нагледни изображения. За съжаление, повечето са на английски, тъй като на български попаднах предимно на сайтове на мебелни фирми, а целта ми не беше да им правя реклама.

Ето ги и тях:
Вярвам, че тази информация ще ви бъде много полезна. Не бъдете безотговорни към здравето си - помислете за него още сега!

14 септември 2007

Работа за freelancers

Попадна ми един списък със сайтове, където човек може да предложи услугите си като freelancer или да наеме такъв. Не съм ги посещавал, но мисля, че би било полезно да се публикуват. Ако някой има преки впечатления за начина на работа и заплащане, за вида на проектите, които се правят там и за степента на хегемония на индийските програмисти - нека да сподели с всички тук.

Ето ги и сайтовете:
Тези също ги препоръчват:
Успех на търсещите!

13 септември 2007

Ден на програмиста

Днес ме подсетиха с една статия в българската Уикипедия, че днес бил "неофициалния" ден на програмиста. То едва ли някой някога ще го обяви официално, но пък на кой ли му пука - важното е да има повече празници! А ние обичаме да празнуваме! :-)

Логиката била, че днес, 13-ти септември, е 256-ия ден в годината, а 256 е важно и любимо число за нашего брата програмиста. Хубава идея, но аз бях чувал и за 128-ия ден на годината, а защо пък да не празнуваме и 42-ия ден? Едва ли някой не вярва в магическите способности на числото 42? :-)

Навремето, когато бях млад студент в първи курс на Университета, в моята компания си измислихме друга дата, при това с алгоритъм с "if". Обявихме за празник на програмиста първата събота на април, която не е първи април (защото той си е друг празник). Ако първата събота е първи, тогава празнуваме на осми април. А защо по това време? Ами, защото тогава вече започва да става топло и може да се отиде някъде на пикник на свеж въздух. Ние може да сме програмисти, но не сме къртици и ценим слънцето и въздуха, както всяко друго човешко същество, ако мога така да се изразя.

Та така, днес е празник и той трябва да бъде почетен.
Поздравявам всички колеги, които работят в сферата на информационните технологии или се чувстват програмисти.

Честит ден на програмиста! Честит празник!
Ура, другари! И наздраве!

12 септември 2007

Старо, но златно: Корпоративни уроци

Не мога да се въздържа и да не цитирам култовата серия от притчи, наречена Корпоративни уроци, която днес отново видях възродена в идиотския блог на mindbolt.

Тази ми е най-любимата:
Корпоративен урок 10:

Една лястовичка летяла на юг, но студът я застигнал и премръзнала до смърт, тя паднала в широко поле. През полето минала крава и се изсрала върху птичката. Изпражнението стоплило лястовичката, тя се съвзела и радостно започнала да чурулика... Минаваща наблизо котка чула чуруликането и следвайки звука, извадила птичката от кравешкото лайно и я изяла.

Бизнес поуки:
1. Не всеки, който те засипва с лайна е твой враг.
2. Не всеки, който те вади от лайната е твой приятел.
3. Когато си затънал в лайна до гуша, недей да чуруликаш много-много.
Всички притчи можете да прочетете тук.

10 септември 2007

Blogging въпроси

От известно време гледам статистиките на блоговете си и умувам над тях и над някои идеи за бъдещото им развитие. Коментирах ги с много хора, но все още нямам ясен отговор, който да ме насочи към правилния път. Затова реших да се обърна към вас за съвет.

Повече се интересувам от професионални и комерсиални блогове, които да имат някаква тематична насоченост. По-специално, искам да развия този блог, в който пиша в момента, да стане по-популярен и да бъде в подкрепа и реклама на бизнеса ми.

Въпросите, които основно ме вълнуват, са следните:

1. Безплатен хостинг в сайтове като Blogger.com и Wordpress.com или собствен хостинг?

2. Един блог с по-богата тематична насоченост и ориентиран към по-широка аудитория или няколко, по-тясно специализирани блога, с връзки помежду им?

И по двата въпроса имат много аргументи "за" и "против". Аз не мога да отхвърля лесно нито единия, нито другия вариант. В личния си блог съм поместил и малко повече разсъждения и аргументи по тази тема. Ще се радвам, ако някой ми даде добре обосновани аргументи в полза на едно или друго решение.

Благодаря предварително!

09 септември 2007

Ролята на бизнес анализатора - резултати от анкетата

Вече повече от месец стои анкетата за ролята на бизнес анализатора в един софтуерен екип. Преди да я закрия, за да пусна нова, обявявам резултатите.

Въпрос: Как оценяте ролята на бизнес анализатора във вашия екип?
Общо отговорили: 27 човека (малко, но от сърце).

Постът е преместен в блога за разработка на софтуер и управление на проекти - PM Stories. Пълният му текст можете да прочетете тук.

08 септември 2007

10 прични, поради които не търсим помощ

Всеки човек се е сблъсквал с трудности, с които не може да се справи сам. Какво правим тогава? Търсим помощ. Да, това би трябвало да е естествения отговор на този въпрос. Но много често се случва да не го правим. Било поради гордост, срамежливост или неопитност, ние често отхвърляме дори мисълта да потърсим помощ за своя проблем, а дълбаем, терзаем се и се мъчим, докато той стане толкова голям, че вече се налага намесата на специални екипи.
Статията е преместена в блога Нова работа (nova-rabota.com).
Пълния й текст можете да прочетете тук.

Successful and Outstanding Blogger

През последните 3 седмици бях в дълга и много приятна отпуска, което не ми се беше случвало то много време. вероятно и вие сте го забелязали по спада в активността на моите постове.
Това, обаче, не попречи на Liz Strauss да забележи моя потенциал като блогър и да ме удостои със своята символична награда за особени постижения в областта на блогването - табелката и званието Successful and Outstanding Blogger.

Въпреки, че за някои това може да е нищо особено, аз се чувствам наистина поласкан. Лиз е много популярен блогър и е голям авторитет в блог-света, а аз съм все още начинаещ в този бизнес. Преди три месеца загубих работата си и все още търся своя път в живота и в професията. Опитвам се да споделям с вас своите мисли, пък били те неясни и объркани, опитвайки се да открия нов път, по който да поема, и нови идеи как да продължа живота си оттук нататък.

Не знам дали ще ми стигне волята и желанието да продължа да пиша в този блог и дали ще бъда достатъчно умен, за да ви предлагам винаги интересна информация, но знам, че там някъде има една шепа хора (засега), за които това, което пиша, е интересно и полезно. За мен е важно да продължавам да пиша в блога си и ми е достатъчно да знам, че вие - моите читатели - съществувате.

Благодаря ви!

06 септември 2007

Правилата на Неизвестния ПиЕм - Част 2

Продължавам серията проверени от живота мъдрости за тежката, но обичана професия на проджект мениджъра.

Постът е преместен в блога за разработка на софтуер и управление на проекти - PM Stories. Пълният му текст можете да прочетете тук.

04 септември 2007

Курс по Software Project Management

Както бях писал по-преди в поста си Искате ли да станете лектори? по-големият проблем у нас не е нежеланието на лекторите да преподават, а незаинтересоваността на слушателите. За щастие, не винаги и не навсякъде е така.

Добрият пример е курсът по управление на софтуерни проекти, който Националната академия за разработка на софтуер (НАРС) организира от 20-ти до 23-ти септември тази година и на който аз съм основен лектор.

Постът е преместен в блога за разработка на софтуер и управление на проекти - PM Stories. Пълният му текст можете да прочетете тук.