23 април 2009

Съвети за писане от големите майстори

Умелото боравене с думите е истинско изкуство и не всеки го може. Но на всеки от нас се налага да пише - къде като служебно задължение, къде като споделяне на мисли в блога си. Оказва се, че има прости принципи и правила, които могат да ни помогнат, ако не да станем следващия Хемингуей, то поне да се научим да пишем ясно и разбираемо, така че нашето произведение да направи впечатление на читателя и да му хареса.

Преслав Ганев от блога Литературата днес си е поставил задачата да събере и представи пред нас една високо стойностна колекция от съвети за писане от големите и успешни писатели. Разбира се, че не всеки си е поставил за цел да стане писател, но тези съвети са изключително полезни за всеки, който се занимава с някаква форма на писане, особено за блогъри.

Успешният блог се дължи най-вече на качественото съдържание. А едно от най-важните условия вашият текст да бъде качествен, е да бъде написан на разбираем и вълнуващ език. Точно затова, колекцията от съвети на големите майстори, представена от Преслав, е наистина безценно богатство.

Преслав е оформил тези съвети в електронна книга от 24 страници в PDF формат, озаглавена Съвети за писане на големите, която можете да свалите напълно безплатно от неговия сайт. Не се колебайте - свалете я и я прочетете! След това ви пожелавам успешно блогване!


Ако харесвате моите статии, моя стил на писане или гледната ми точка, за да си гарантирате, че няма да изпуснете публикация, абонирайте се напълно безплатно за съдържанието на този блог чрез RSS feed или по имейл.

13 април 2009

Още материали за приключилата SEO конференция

Първата у нас SEO конференция се оказа събитие от голямо значение за огромно мнозинство хора, занимаващи се най-разнообразни дейности в интернет - като започнем от начинаещи блогъри - пълни аматьори в оптимизацията, минем през програмисти и дизайнери и стигнем до професионални маркетьори и SEO консултанти.

Очевидно е, че при този интерес, идеята има накъде да се развива, така че очакваме следващите издания с още по-голямо нетърпение. Разбира се, за да бъдат нещата по-добри, е хубаво не само да чакаме наготово нещо хубаво да се случи, а и да помагаме активно. Ето защо отново декларирам моето желание да спомогна с каквото мога за бъдещите реализации на тази чудесна инициатива, с надеждата, че организаторите ще се възползват от моята помощ.

По-надолу ви предлагам няколко линка към други анализи и обзорни статии, които биха ви били полезни, за да придобиете по-добро впечатление от конференцията и да подобрите позициите на вашите сайтове в търсачките.
Надявам се всичко това да ви бъде полезно. Успех!


Ако харесвате моите статии, моя стил на писане или гледната ми точка, за да си гарантирате, че няма да изпуснете публикация, абонирайте се напълно безплатно за съдържанието на този блог чрез RSS feed или по имейл.

11 април 2009

Първата SEO конференция в България

Вчера, на 10.04.2009 г., се проведе първата у нас конференция, посветена на SEO (search engine optimisation) и SEM (search engine marketing). Оказа се, че към събитието имаше изненадващо огромен интерес - цялата зала в Интер експо център беше пълна, а организаторите споделиха, че е имало още стотици желаещи, за които просто нямаше място.

Като се има предвид, че конференцията беше организирана относително за кратко и липсата на опит в такива мероприятия, може да се каже, че беше доста добре проведена. Разбира се, като първо по рода си събитие от такъв характер, имаше и много недостатъци, но големият интерес на публиката и доброто желание на организаторите да ги задоволят определено доминираха, така че като цяло конференцията заслужава адмирации. Още повече, че се намериха и добри спонсори в лицето на Laptop.bg, Superhosting, Nexcom и списание .Net, които позволиха на участниците в нея да присъстват безплатно.

Тук бих искал да споделя някои свои впечатления, като се надявам повечето критични забележки организаторите да ги възприемат като добронамерени съвети, а не като заяждане :-)

Събитието беше феноменално, защото успя да събере много хора, занимаващи се с интернет, на едно място и може би програмата трябваше да бъде малко по-свободна, така че хората да имат по-голяма възможност да общуват и дискутират помежду си въпросите, които ги вълнуваха. Критиката ми към организаторите е, че програмата беше прекалено наситена, с много малко почивки, а в стремежа си да споделят колкото може повече от своите знания, повечето лектори се повтаряха и просрочваха определеното им време.

Почти във всяка лекция се обясняваха основни принципи на SEO, които човек може да прочете на практика навсякъде, което до голяма степен досади на слушателите, а липсваха достатъчно конкретни примери, трикове и тактики, които да бъдат полезни на участниците в тяхната практическа работа. Надявам се, че в следващите издания на тази конференция (а тя задължително трябва да има следващи издания), подобни грешки ще бъдат изчистени.

Огнян Младенов, един от основните организатори на събитието, предупреди съвсем откровено в началото на конференцията:
Ние сме в голяма степен конкуренти и нямаме единно мнение по всички въпроси, затова слушайте и възприемайте според собствената си преценка.
И беше прав. В доста от лекциите се промъкваше едно твърде грубо комерсиално послание:
Не правете това вкъщи. Тази работа не е за вас, а за специалисти като нас. Вие не можете да се справите с вашето SEO. Това е трудна и скъпа дейност. Затова оставете вашия бизнес и вашите пари в нашите компетентни ръце.
Никой не се е родил научен и SEO не е ядрена физика. Пък и ядрена физика да беше, пак може да се научи. Още повече, че същите лектори признаваха, че SEO не е толкова наука, колкото чиста лотария, защото алгоритмите на търсачките се сменят всеки ден, а единственият начин да отгатнеш как работят, е с експерименти и емпирични наблюдения.

Отново Оггин каза най-мъдрото нещо на конференцията:
SEO може да прави всеки... донякъде
Естествено е - ако си блогър и искаш твоите статии да достигнат до повече читатели, има няколко прости правила, които трябва да спазваш и ще постигнеш завидни резултати. Пък и след като повечето блогъри пишат и споделят своите знания безплатно и ползват предимно безплатни средства и платформи, логично е, че няма как да отделят пари за скъпи SEO консултации. От друга страна, ако си фирма с интернет бизнес и искаш твоите продукти да бъдат по-лесно откриваеми за потенциалните ти клиенти, трябва да приложиш по-мащабни и по-скъпи SEO стратегии, за да постигнеш това и точно тогава задължително трябва да се обърнеш към SEO консултант.

Според мен лекциите биха били по-успешни, ако бяха по-конкретни и насочени към по-тясна аудитория. Имаше такова желание - поне заглавията бяха така съставени - но на практика общите приказки бяха твърде много във всяка една лекция.

Тук му е мястото да отбележа, че лекторите имаха нужда от по-добра подготовка като презентатори и дори да предложа услугите си като консултант по говорене пред публика. :-) Сценичната треска, непознаването на материала, четенето от екрана и неспазването на отреденото време бяха грешки, които почти всички лектори проявяваха. Не може да ти дадат 40-минутен слот и ти да се изтъпаниш с 65 слайда! Моята лична статистика показва, че един нормален слайд с текст се коментира за около 2-2.5 минути, което означава, че за 65 слайда ти трябват 2 часа и половина!

Единственият лектор, който се отличи в моите очи и се представи блестящо, даже и след като му бяха "изяли" половината от определеното време, беше Мартин Попов. Той демонстрира професионално умение да говори пред публика и да поднесе своето послание ефективно и въздействащо, въпреки ограничението във времето. В своята кратка лекция Мартин успя ясно и разбираемо да ни представи плюсовете и минусите на SEO и PPC (pay per click) подходите и да ни покаже в кои случаи едната е за предпочитане пред другата.

Очевидно темата е много богата, а интересът към нея е огромен, така че е невъзможно тя да бъде изчерпана в един ден с няколко лекции. Надявам се, че това събитие ще се превърне в традиция по нашите земи и че в следващите издания ще имаме възможността да видим и чуем още по-интересни и по-полезни неща за уеб проектите, с които всеки от нас се е захванал.

Още веднъж, поздравления за организаторите с пожелание да приемат критичните ми забележки като приятелски опит за постигане на по-високо качество.

Още по темата за първата SEO конференция у нас можете да видите при Мартин Линков, в TechJump и при Еленко Еленков. Там има и още линкове към видео записи, чатове и снимки от конференцията, които биха били интересни за вас.


Ако харесвате моите статии, моя стил на писане или гледната ми точка, за да си гарантирате, че няма да изпуснете публикация, абонирайте се напълно безплатно за съдържанието на този блог чрез RSS feed или по имейл.

07 април 2009

Twitter мъдрости от Rajesh Setty

Може би мнозина от вас знаят, че съм голям почитател на Rajesh Setty - предприемач, блогър, мъдрец и автор на книги. Неговата книга Beyond Code е уникална съвкупност от мъдри житейски съвети и споделен практически опит на един мениджър и бизнесмен. Книгата вече е достъпна безплатно в PDF формат, така че горещо ви я препоръчвам.

Раджеш от скоро има и Twitter акаунт (@UpbeatNow), но вече е активен потребител там и успява умело да използва кратката форма на представяне, за да сподели интересните и оригинални мисли. Предлагам ви няколко цитата, които на мен особено много ми харесаха. А тук можете да намерите всичко, което той е публикувал, събрано на едно място. За тези, които вече са Twitter потребители, силно ви препоръчвам да следите Раджеш (@UpbeatNow), за да научавате нещо мъдро и ценно навреме, а защо не и мен (@MikeRamm)? Аз не пиша толкова оригинално и толкова често, но ще се радвам да можем да общуваме и там.

Ето и обещаните цитати от Раджеш:
  • Ако сте "сигнал", не трябва да се оплаквате от "шума" - той само ще усили вашето присъствие.
  • Никога не можеш да "спечелиш" в спор. Ако спечелиш, тогава губиш, защото другият е загубил. Ако загубиш, просто губиш.
  • “За да знаеш своето ниво на некомпетентност по даден въпрос, трябва да си достатъчно компетентен в тази област” - Jeffrey Pfeffer
  • Посоката е важна. Ако бягаш бързо в погрешната посока, ще стигнеш на грешното място - БЪРЗО!
  • Ако откраднеш идея от приятел, получаваш САМО една идея. Ако успееш да го ангажираш, печелиш ЗЛАТНА МИНА.
  • Дори и 140 символа са МНОГО, ако нямаш какво да кажеш.
  • Какъв е резервният ви план за резервния ви план?
  • След като отговорихте на зададения въпрос, помислете за въпроса, който беше важен, но НЕ БЕШЕ зададен.


Ако харесвате моите статии, моя стил на писане или гледната ми точка, за да си гарантирате, че няма да изпуснете публикация, абонирайте се напълно безплатно за съдържанието на този блог чрез RSS feed или по имейл.

02 април 2009

Как да разпознаем мъдростта и глупостта на един гуру?

Всеки от нас се е сблъсквал с "гурута", които повече или по-малко авторитетно ни учат на своята мъдрост. Дали това са лектори на курсове или семинари, мениджъри или по-опитни колеги в офиса - понякога усещаме, че в техните думи липсва искреност и учението, което проповядват, не се базира на личен опит, а по-скоро е компилация от чути и заучени от другаде кухи фрази. Самият аз също съм изпадал в позицията на специалист в курсовете, които водя в моята фирма RammSoft и нерядко съм виждал съмнение в очите на някои от моите слушатели.

Scott Berkun, известен специалист в областта на проектното управление, сам той автор на книги, лектор и блогър, ни предлага няколко много добри съвета как да разпознаем дали зад думите на авторитетния "гуру" прозира някакъв смисъл, или са просто въздух под налягане. Аз ги приемам много радушно, защото смятам, че издържам теста и мога да докажа, че това, което преподавам или консултирам, е плод на моя професионален опит, а това, което не знам - не се срамувам да призная, че не го знам. Просто няма начин да си наистина такъв гений, че да знаеш всичко.

Ето какво предлага Скот (превод с лична интерпретация):
  • Попитайте специалиста дали самият той е правил това, за което говори. Много "специалисти", преживяващи като лектори и консултанти, отдавна са напуснали полето на своята специалност и не са се занимавали с практическа дейност. Много е лесно да се дават съвети, когато не се налага да ги изпълняваш. Разбира се, това, че един гуру отдавна не е практикувал онова, за което говори, не означава, че говори глупости, но този въпрос звучи отрезвяващо и убива арогантността, която някои хора излъчват от трибуната.
  • Попитайте ги откъде знаят това, което обясняват. Изрази като “изследванията показват”, “чувал съм”, “водещата теория гласи” е много вероятно да са просто кухи фрази. Кои са тези изследвания? Къде сте го чули това? Кой казва, че тази теория е водеща? Не позволявайте някакви предположения да ви бъдат натрапвани като истини. Търсете доказателства.
  • Попитайте “Кога теорията, която защитавате, греши?” Няма вечна и универсална истина. Няма нещо, което да работи винаги и при всякакви условия. Умният човек ще знае ограниченията на своите идеи в практиката. Поискайте да посочат алтернатива на своята позиция и кога биха я приложили.
  • Търсете признания за допуснати грешки и провали. Човек, който не признава грешите си, е много опасен. Ако са толкова умни и никога не са се проваляли, значи са стрхливци. Ако пък са допуснали грешки, но се опитват да ги прикрият, значи проектът им е измамен и нереален. Попитайте ги за примери на грешки и неуспехи - независимо дали са били техни или на други хора. Това ще ги предизвика да бъдат честни и откровени, което може да ви бъде от още по-голяма полза.
  • Попитайте ги защо толкова много хора се провалят в това начинание. Истински мъдрият човек ще признае колко трудни за изпълнение са неговите предписания. Тук, обаче, има и капан за егото - някои хора попадат в него и гордо завяват: “Защото не всички следват моите съвети”.

Тези съвети не значават, че човек трябва винаги да подхожда със съмнение към авторитетните личности. Напротив, дори и да се съмняваме в истинността на техните твърдения или в техния личен опит и знания, трябва да се отнасяме достойно и с уважение към тях. Все пак, те са хора като нас, а и авторитетът им се основава на някакви значими постижения. В този смисъл Скот ни дава и два полезни съвета какво не трябва да правим, за да не изпаднем самите ние в неловко положение:

  • Не задълбавайте в някоя фактологическа грешка, сякаш сте открили златна мина. Фактологическите грешки са навсякъде. Има ги и в много добри книги, а трябва да знаете, че е изключително трудно за еди автор да помни източника на абсолютна всяка информация, до която е попаднал. Наличието на грешка не означава, че теорията на автора е грешна. Ужасно изнервящо е, когато някой открие грешно цитиран факт и си вади заключението, че всичката цитирана в лекцията информация, е грешна. Освен това, посочвайки грешките на другите, осбено пък когато това са дребни фактологически грешки, не означава автоматично, че вие сте по-умен или по-авторитетен от лектора.
  • Не използвайте експерта, за да се заяждате с него. Типичните заядливци използват вниманието, което аудиторията е насочила към лектора и се опитват да го пренасочат към себе си. Това много рядко сработва като тактика, защото негативизмът никога не води до спечелването на привърженици. Критикуването, злобното и крещящо заяждане, е много по-лесно от конструктивния коментар. Но то лесно може да бъде разпознато от другите и с нищо няма да ви помогне, а само може да ви постави в по-лоша светлина.

Тези съвети всъщност залагат на взаимното уважение и според мен са полезни не само за участниците в аудиторията, но и за самите лектори и презентатори. Важното е да ценим интелекта на човек асрещу нас и да не се опитваме да го баламосваме с евтини трикове. Само така можем да си бъдем истински полезни един на друг.


Ако харесвате моите статии, моя стил на писане или гледната ми точка, за да си гарантирате, че няма да изпуснете публикация, абонирайте се за съдържанието на този блог чрез RSS feed или по имейл.