25 март 2009

Блоговете, които чета - моята лична страница в Alltop

Alltop е страхотно място! Това е блог агрегатор, но неговото съдържание се управлява от редакторски екип и там можете да намерите наистина най-добрите блогове в света (поне англоезичния). За да ви е по-лесно търсенето, те са разделени на категории и подкатегории, а за всеки блог, регистриран там, можете да видите последните пет поста и малка част от текста на всяка една от публикациите. По този начин много лесно можете да прецените дали да продължите да четете статията от оригиналния сайт, или пък да запазите адреса му в своя RSS четец.

Има велики хора на този свят - учители, лидери, мъдреци. И повечето то тях имат блогове, където споделят своите знания и опит, мисли и идеи с останалия свят. Четенето на техните блогове е безценно, а четенето им от Alltop ви спестява страшно много време в търсене на полезна информация другаде.

Сега Alltop ни предлагат и една нова услуга - възможността да създадете собствена страница с блоговете, които вие лично харесвате и четете редовно. По този начин всички хора, които се интересуват от вас като блогър и като личност, ще могат да знаят от какво се интересувате вие. Това е нещо като блогрол, но изключително богат и с невероятно високо качество. Естествено, регистрацията в Alltop е напълно безплатна.

На мен идеята много ми хареса (даже силно бих желал да я видя реализирана и в български вариант) и веднага си направих своя страница. Нейният адрес е много лесен за запомняне - my.alltop.com/MikeRamm - така че елате и я вижте. Убеден съм, че ще харесате блоговете, които чета, защото са списват от наистина велики хора.

Alltop е създаден по идея на Guy Kawasaki - човек, на когото много се възхищавам и имам за личен гуру - и там можете да намерите и неговите любими блогове.

Между другото, порових се по-сериозно за български блогове, регистрирани в Alltop, но единствения, който открих, е англоезичния блог на Димитър Николов - един млад, но отдавна утвърден у нас блогър. Надявам се, че скоро ще видим и други наши представители в най-елитната подборка на блогове в света.


Ако харесвате моите статии, моя стил на писане или гледната ми точка, за да си гарантирате, че няма да изпуснете публикация, абонирайте се напълно безплатно за съдържанието на този блог чрез RSS feed или по имейл.

20 март 2009

Най-опасните думи в бизнеса

Открих тази статия в блога 10 неща и прочетена в оригинал може да бъде усетена най-пълноценно. Примерите са английски и хуморът е типичен за представителите на Острова. Макар и изпълнена с остър и саркастичен хумор, статията наистина ни дава полезен пример за това как някои думи, употребени не на място или просто превърнати в клишета, напълно загубват своя смисъл или - още по-лошо - внушават съвсем погрешно послание.

Тук съм се опитал да преведа за вас, като някои думи съм ги побългарил малко, за да звучат примерите по-добре на български.

1: Само

Тази дума се използва, за да направи една огромна задача или грешка да изглеждат тривиални. Например: “Би ли подготвил този документ (от 500 страници) за понеделник?” — изискване, което звучи най-добре в петък следобед.

2: Но

Запомнете, всичко, което кажете преди "но", е безсмислен пълнеж. Например: “Това беше чудесна презентация, но…” или “Бих искал да помогна, но…”.

3: От

Тази дума най-много я обичат рекламистите. Например “Летете до Рим от £10″ — без да броим £100 за такси и други “опционални” екстри като това, че полетът е от 4 часа сутринта и каца на никому неизвестно летище на 100 км от Рим, и че цялата оферта важи само ако си направите резервация една година предварително.

4: Бих могъл

Този израз се използва с двойна цел. Първо, декларира начална позиция в преговорите, като в “Бих могъл да направя това, ако…”. Второ, дава солидна основа за оправдание, в случай, че по-късно работата се провали: “Бих могъл да го направя, само ако не беше се случило…”.

5: Просто

Тясно свързана със "само". Използва се един голям проблем или изискване да изглеждат малки. “Това беше просто една малка грешка… Просто изтървахме една атомна бомба над Лондон…”.

6: Важно (и спешно)

Тези думи се използват обикновено, за да се напудри някоя презентация: “Тази наша важна инициатива…”. Важна? За кого? И защо? Може и да е важна за презентатора, но дали е важна за мен?

7: Стратегически

Това е като "важно", но с панделки и камбанки. Вижте - отдел "Стратегически човешки капитал". Едно време му викахме "Личен състав". Освен това, често се използва за оправдаване на дейност, която няма никаква финансова обосновка: “Тази стратегическа ИТ инвестиция (която ще ни струва £100 милиона и няма никаква видима възвращаемост) е съществено важна за оцеляването на нашия бизнес”.

8: Rightsize, downsize, best shore, offshore, outsource, optimise, redeploy, downshift, re-engineer (непреводимо :-) )

Колко много изкуствени думи, само и само да не кажеш в прав текст: "Ще правим съкращения”!

9: Благодаря

Нормално, "благодаря" е добра дума, освен когато е използвана от автоматичните гласове в центровете за поддръжка, които казват: “Благодарим ви за вашето обаждане; ние много ценим вашето обаждане… (обаче хич не ни пука за вас, така че няма да си направим труда да вдигнем телефона веднага, а ще ви оставим на изчакване докато не се откажете и не се опитате да използвате нашата неразбираема и безполезна документация).”

10: Интересно

Страхувайте се от тази дума! Когато вашият адвокат я употреби, вие сте обречени. Ако вашият личен лекар я каже, напишете си завещанието. Рецесията, безспорно е интересна. Въпреки това, едно малко по-малко интересно време би било за предпочитане.

11: Възможност

Понеже думата "проблем" беше забранена в бизнес речника, всички проблеми се превърнаха във възможности. Това означава, че всички възможности, за които ви говорят, всъщност са проблеми. Само че аз не мога да реша всички възможности, които ми дават. А интересните и стратегически възможности направо ме плашат.

12: Инвестиция

Думата "инвестиция" първо си бе присвоена от Британското правителство, за да оправдае всички безумни и безконтролни харчове, които бяха направени в публичния сектор. Харченето е лошо, но инвестирането е добро, затова всички пари, похарчени в здравеопазването, образованието и бъдещето на страната, просто бяха класифицирани в графа "инвестиции". Бизнесът, който последва примера на правителството да се фука с подобно инвестиране, сега банкрутира. Само че, за разлика от правителството те не могат нито да печатат пари, нито да вдигат данъците. И ето ти финансова криза...


Ако харесвате моите статии, моя стил на писане или гледната ми точка, за да си гарантирате, че няма да изпуснете публикация, абонирайте се напълно безплатно за съдържанието на този блог чрез RSS feed или по имейл.

17 март 2009

Две интервюта с мен за блоговете, тяхното поддържане и влиянието им в обществото

Колеги-блогъри ме поканиха миналата седмица да участвам в интервюта, посветени на блогването, което приех с огромно удоволствие. От една страна това са хора, които много ценя и уважавам като блогъри-професионалисти, а от друга, за мен самия блогването е такава страст, че използвам всяка възможност да споделя своя опит и своите идеи.

Поли Козарова е маркетинг специалист, открила новите възможности, които предлага блогването като форма на общуване, и е автор на блога Маркетинг буркан - един изключително интересен сайт, посветен на маркетинга като професия и на интернет маркетинга, като една специфична ниша, която все още предлага нови, неразработени възможности.

С нея разговаряме за удоволствието от споделянето на мисли и идеи под формата на блог, за маркетинговите възможности, които предлага тази форма, за превръщането на читателите в клиенти и за бъдещето на така наречените "корпоративни блогове".

Димитър Николов е един от популярните български блогъри, изключително известен със своя блог Креативен.ком, посветен на добрите практики в поддържането на блогове и интернет маркетинга. Той е иновативна и креативна личност, постоянно търсеща различни форми на предлагане на информация. Най-новата му инициатива е изготвянето на аудио и видео постове и един от последните му материали е едно аудио интервю с мен по няколко практически въпроса, свързани с поддържането на блог:
  • за използването на безплатен хостинг - дали е по-добре да се използват популярните платформи като Blogger.com и Wordpress.com, или да си платим за собствен хостинг и домейн;
  • за писането на английски език и какво може да предложи един български блогър на световната аудитория;
  • за въздействието на дизайна на блога върху неговите читатели и какви теми да изберем за своя блог.
Не съм голям експерт и моето мнение съвсем не е меродавно - просто споделям личното си виждане и опит по темите, които авторите поставят, а те, мисля, че са интересни и полезни за всеки, който се е захванал сериозно с поддържането на блог, така че - вижте и чуйте тези интервюта, пък ако имате друго мнение и аргументи, можем да подискутираме. Сигурен съм, че резултатът ще бъде полезен за всички.


Ако харесвате моите статии, моя стил на писане или гледната ми точка, за да си гарантирате, че няма да изпуснете публикация, абонирайте се напълно безплатно за съдържанието на този блог чрез RSS feed или по имейл.

10 март 2009

Едно хумористично обяснение за финансовата криза

Един кратък филм, направен от английски комици, в който се обяснява "истинската" причина за финансовата криза и макар да изглежда смешен, в него се казват доста истини за това как големите корпорации и финансови институции стигнаха до там. За надуването на инвестиционния балон и създаването на нов вид пирамиди, загубите от които днес се покриват отново от обикновения данъкоплатец.

Филма го открих в блога bogatstvo.net и ви предлагам линк към него. Има и субтитри на български, така че е лесно разбираем за всички. Дано чрез смеха да открием истината. Предполагам, че това е била и идеята на създателите на този клип.

Приятно гледане!


Ако харесвате моите статии, моя стил на писане или гледната ми точка, за да си гарантирате, че няма да изпуснете публикация, абонирайте се напълно безплатно за съдържанието на този блог чрез RSS feed или по имейл.

05 март 2009

Парадоксът на Икар

Всеки от нас знае историята на древногръцкия митичен герой Икар, който полетял с направените от баща му криле от пера и восък, за да избяга от пленничество. Опиянен от полета и от чувството за свобода, той пренебрегнал съвета на баща си да не се издига много нависоко и да не се приближава до слънцето, в следствие на което топлината на слънчевите лъчи разтопила восъка, слепващ крилата му, той паднал в морето и се удавил.

Тази история е доста поучителна докъде може да доведе главозамайването от успеха и от нея произлиза и така нареченият "парадокс на Икар", който се състои в това, че онова, което ни води към успеха, може и да ни доведе и до нашето падение.

Този ефект се наблюдава често и при управлението на съвременните компании, отбелязва Freek Vermeulen в своя блог - една успешна стратегия често внушава самоувереност, която заслепява очите на мениджърите и ги кара да се придържат неотклонно към нея, игнорирайки симптомите на промяна в средата, което в крайна сметка води тях или формата към провал.

Как става това? С годините компаниите се фокусират върху онова, което ги е извело до успеха - определен продукт, услуга, методология и пр. В началото това е добър подход и те постигат още по-големи успехи в областта си. Това, обаче, става за сметка на други продукти, процеси и идеи, които фирмата смята за по-маловажни и встрани от главната цел, поради което ги отхвърля настрани.

В резултат, фирмите не успяват да се адаптират към фундаменталните промени в тяхната бизнес среда, като нови конкуренти, нови изисквания от страна на клиентите, радикално нови технологии или бизнес модели. Исторически примери като Laura Ashley, Atari, Digital Equipment, Tupperware и Revlon веднага идват на ум.

Това главозамайване принуждава организациите да се занимават с определени дейности твърде дълго и твърде надълбоко, въпреки очевидните пропуски в от проектантски и организационен характер. Тук примерите са съвсем актуални: космическата совалка Challenger, Merrill Lynch, Royal Bank of Scotland, AIG, Citibank, Lehman Brothers и много още други...

Freek дава един интересен пример: вземете списъка на компаниите, включени в класацията Fortune 100 за 1966 г. и го сравнете с този от 2006 г. - 66 от онези компании вече не съществуват, а от останалите 34 - 15 вече не са в списка и само 19 са запазили статута си.

"Успехът е лош учител" гласи една популярна поговорка. И примерът на древногръцкия герой Икар ни показва това. Да се научим да бъдем винаги в крак с времето и да можем да отговаряме на предизвикателствата на реалността, е много трудно, но абсолютно необходимо, ако искаме да оцелеем и да успеем в днешния век.


Ако харесвате моите статии, моя стил на писане или гледната ми точка, за да си гарантирате, че няма да изпуснете публикация, абонирайте се напълно безплатно за съдържанието на този блог чрез RSS feed или по имейл.