29 февруари 2008

Признай си, че си се издънил

Като продължение на моите постове "Когато сгрешим", част 1 и част 2, Павел Бродзински казва още нещо важно.

Следващия път, когато забравиш нещо, когато се провалиш или нещо тотално се обърка, не прави това, което обикновено правиш. Не се оправдавай, не се опитвай да обвиниш или натопиш някой друг.

Направи само едно просто нещо. Признай си, че си се провалил. Признай, че си сбъркал и издънката е лично твоя.

Ще се изненадаш колко различна ще бъде реакцията на другите. По-позитивна, по-конструктивна. Просто по-добра.

Арогантното поведение или дребното шикалкавене са подходи, които често използваме, когато ни уличат в издънка, но те винаги предизвикват негодуването на околните. Признаването на грешката е много по-достойно поведение и винаги печели по-благосклонно отношение. Ако признаете, че сте сбъркали, ще получите помощ и съвет. Ако отричате, ще отблъснете хората, на които разчитате.

Честното и откритото отношение, даже и когато сме направили голяма издънка са за предпочитане от отричането и измъкването от отговорност. Рано или късно, първото ще ви донесе уважение, а второто - презрение.

26 февруари 2008

Курс по управление на софтуерни проекти

През времето на немалкия си професионален опит като проджект мениджър (вече повече от 10 години) постоянно съм търсел начини да разгадая тайните на професията и да ги споделя с колегите си, така че всички да можем да се похвалим с успешно завършени проекти и щастливи клиенти, вместо да поддържаме черната статистика на провалите.

Открих, че общуването с колеги е най-добрия начин да открием заедно най-добрия подход към проекта, така че да имаме най-големите шансове да го изпълним успешно.

Затова, реших да предприема едно малко рисковано начинание и да започна да водя професионални курсове по управление на проекти. Рисковано, защото влагам много време и средства в това, а не знам доколко това ще предизвика вашия интерес, но от друга страна съм уверен, че знанията, които имам, огромния практически опит, който искам да споделя с вас, ще ви бъдат изключително полезни в работата.

Първият курс, който съм подготвил, се нарича Software Project Management Fundamentals или Основи на управлението на софтуерни проекти. Първото му представяне ще бъде на 13.03.2008 г. в хотел Сити София, а повече информация за съдържанието, програмата и начина за регистрация, можете да видите от блога PM Stories или на сайта на моята фирма RammSoft, която е официалният организатор.

За какво ще си говорим на този курс?

Ще се опитам за относително кратко време, в рамките на един ден, да разкрия особеностите на проектната работа, на управлението на проекти и на ролята на проджект мениджъра като човек, отговорен за успеха или провала на проекта. Ще разгледаме класическите методологии за управление и по-специално това, което препоръчват Project Management Institute (PMI) в техния Guide to PMBOK и доколко то е приложимо в една толкова динамична област като разработката на софтуер.

Гъвкавите (Agile) методи възникнаха точно в средите на софтуерните разработчици и доскоро бяха гледани като екзотика, но днес успешно се доказват в много проекти и постепенно се превръщат в индустриален стандарт. Дали и кога са подходящи в софтуерното производство е също една от темите, които ще разгледаме на курса.

Накрая ще засегнем болната тема за успеха и провала на един проект. Как да откриваме и да избягваме класическите грешки на управлението, как да се научим да общуваме с хора и да ги управляваме - както екипа, с който работим, така и всички останали замесени в един проект лица (stakeholders).

Ако това ви вълнува и смятате, че ще ви бъде интересно и полезно - заповядайте! Можете да се регистрирате чрез контактната форма от сайта на фирмата или като изпратете имейл на адрес office (at) rammsoft (dot) com с вашето име, длъжност, фирма и телефонен номер. Ако имате въпроси или други предложения - пишете ми на адрес mikeramm (at) rammsoft (dot) com.

Първите регистрирани печелят сериозни отстъпки. Прочетете за тях от официалната обява за курса. Залата е малка, за да можем да си говорим на спокойствие, но пък местата може и да не стигнат. Така че - първите печелят!

25 февруари 2008

Материали от семинара „Best Practices in Software Engineering”

Въпреки непредвидените обстоятелства, които наложиха разместване на програмата и ме принудиха да разтегля малко презентациите си, семинарът премина успешно. В началото имаше сигурно към 200 души, от които до края (към 22:00 часа) останаха почти половината, за което горещо им благодаря.

За тези, които се интересуват от самите слайдове - можете да ги свалите от тук:

Ще се радвам ако някой сподели впечатления от семинара и препоръки за други подобни мероприятия - най-вече какви теми бихте искали да се засегнат. Приемам градивната критика и ще се постарая следващия път да има по-малко грешки.

BlogCamp 2008 - впечатления и размисли

В събота, на 23.02.2008 г. във Военния клуб в София се проведе годишната среща на българските блогъри - BlogCamp 2008. Всъщност, тъй като е началото на годината, а посещаемостта беше много висока, силно вярвам, че това няма да е единствената подобна среща, така че можем спокойно да я наречем Първата за годината блогърска сбирка.

Какво се случи, кого видях и с кого се разминах, както и какви са личните ми впечатления от срещата, можете да прочетете с повече подробности в поста ми Дойдох, видях и... в личния ми блог The Man on the Silver Mountain.

Официалната част на събитието се състоя от няколко панела с дискусии и презентации, в един от които се включих и аз като презентатор, а в повечето дискусии - и като редови участник. Отзивите за моята презентация са противоречиви - едни я намират за интересна и полезна, а други за скучна и досадна. Говорих само 20 минути, така че трудно ще се съглася с второто, но все пак всеки си има правото на собствено мнение.

Вярвам, че стойността на една презентация е в начина на нейното представяне, но някои хора проявиха интерес към съдържанието й и затова ви предлагам възможност да си свалите слайдовете във формат на Microsoft PowerPoint или на OpenOffice Impress.

Надявам се скоро да се видим пак с някои от участниците, ако не на такъв форум, поне на по бира. Българските блогъри са много готини хора, особено тези, които вземат блогването насериозно, и общуването с тях е истинско удоволствие за мен.

20 февруари 2008

Бизнес уроци от живота на един каскадьор

Преди доста време в сайта FreelanceSwitch ми попадна една статия, озаглавена Какво могат фрийлансърите да научат от Evel Knievel. Може би щях да я подмина без да й обърна подобаващо внимание, ако съвсем случайно не бях гледал същия ден филма "Армагедон", в който полудяващия герой на Стив Бушеми също спомена името на този човек.

Авторът на статията смята, че той е бил много известен човек и хората от всички поколения са чували за него. Сигурно е така в Америка, но през 70-те години на миналия век, когато Evel Knievel е бил на върха на славата си, у нас имаше тежко информационно затъмнение, а хората от моето поколение сме били малки хлапета. Така че, разбираемо и простимо е у нас да се знае малко за този човек, а и не това е най-важното. По-важни са уроците, които можем да научим от неговия динамичен живот.

Кой е бил Evel Knievel? Моторист, каскадьор, шоумен. Правил е шоу-изпълнения от каскади с мотор и е бил символ на атрактивност, смелост и безразсъдство.

Какво можем да научим от неговия личен и професионален живот? Много неща. Ето няколко примера, които статията посочва:

Не е важно да бъдеш най-добрия. Важното е да бъдеш най-известния.
Evel Knievel не е бил нито първият каскадьор с мотор, нито най-добрият, но е първото име, което идва наум на американеца, когато го попитат по темата. Много фрийлансъри и начинаещи предприемачи се фокусират върху това да предложат най-добрата стока или услуга, оставяйки рекламата и популяризирането й на заден план. Понякога известността на продукта е по-важна от неговото качество, защото широката клиентска база дава възможност за неговото развитие и подобряване в бъдеще.

Не е важно това, което предлагаш да е уникално. Важно е начинът, по който го правиш, да е уникален.
Тоест, по-важно е да бъдеш забележителен с подхода си, а не със самия продукт, който предлагаш. Мотористи и каскадьори има много, но Evel Knievel е един! Вашият подход е това, което трябва да ви отличава от конкуренцията. Вашите клиенти лесно ще ви запомнят и никога няма да ви забравят, ако притежавате качества, които другите нямат.

Бъди комуникативен! Прави шоу!
Разбира се, не всеки може да бъде шоумен, но това, което хората винаги са търсели, са хляба и зрелищата и ако не продавате насъщния, то вашата продукция трябва да бъде зрелищна, за да бъде запомнена и търсена на пазара.

Бъди оптимист и никога не губи вяра в успеха! Точно поради факта, че не е бил от най-добрите каскадьори, Evel Knievel често е страдал от контузии и тежки наранявания, но никога не се е предал и не се е отказал от работата си. Дори пребит и потрошен е излизал да се покаже на публиката си, вместо да позволи да бъде отнесе на носилка. Само човек, който силно вярва в себе си и обича работата си, може да успее в бизнеса. Вяра, упоритост и малко лудост са нужните съставки за победа.

Животът на Evel Knievel е интересен и поучителен - имал е и моменти на слава, и моменти на тежко падение. Големите успехи са били последвани от безславни провали. Примери могат да бъдат извлечени не само от бизнес кариерата му, а и от личния му живот и поведение. При това не само положителни, а и отрицателни. Това, което изложих тук, са важни уроци, на които малко хора обръщат внимание, а животът на Evel Knievel е една колоритна илюстрация към тях. Прочетете статията от FreelanceSwitch, за да научите още за живота на тази интересна личност и да откриете още полезни съвети за вашия бизнес.

18 февруари 2008

Семинар „Best Practices in Software Engineering” - 20.02.2008

За тези, които не са видели досега обявата - напомням за семинара, организиран от БАРС, на темата „Best Practices in Software Engineering”.

Семинарът ще се проведе на 20 февруари (сряда) в парк-хотел „Москва” в София, зала „Киев” от 18:00 часа. Входът е свободен - доведете колеги и приятели!

Аз ще изнеса две от лекциите, а третата ще я изнесе Стефан Кирязов от Верео. Ето и самата програма на семинара:

  • 18:00-18:50 - Rapid Development, Part 2 (Майк Рам)
  • 19:00-19:50 - Software Development Estimation – Dark Art or Science (Стефан Кирязов)
  • 20:00-20:40 - Usability Considerations for Developing Web Applications (Майк Рам)
Заповядайте! Обещавам, че ще ви бъде интересно :-)

14 февруари 2008

10-те навика на най-НЕуспешните собственици и мениджъри

Страхотна статия от Маргарит Мисирджиев в блога за свежи идеи Идея уеб 2.0!

Всички класически грешки, допускани от съвременните мениджъри, събрани на едно място. Някои хора наричат това поведение "синдром на малкия началник", но за съжаление, такива грешки допускат и големите босове в мултинационални компании. Описаните в статията недостатъци не са само българска запазена марка, а се наблюдават сред управляващите в целия свят.

Ето някои от тях:
  • Сами НЕ правят това, което проповядват на своите подчинени.
  • НЕ вземат решения. Отлагат на всяка цена.
  • НЕ се интересуват от гледната точка на техните подчинени и рядко се допитват до тяхното мнение.
Прочетете цялата статия - заслужава си!

13 февруари 2008

Трябва ли ти офис, за да имаш успешен freelance бизнес?

Или, казано по друг начин: Можеш ли да постигнеш успех, ако работиш в леглото?

Вчера публикувах един пост в личния си блог The Man on the Silver Mountain, който се казва Не правете като мен! 5 правила за успешна freelance кариера. Поводът за написването му беше една статия със съвети какво да правим, за да имаме успешна кариера и се оказа, че моят начин на работа е в противоречие с всичките тези правила.

Въпреки, че темата е посветена на собствен бизнес, freelance work и работа в интернет, първоначално не исках да публикувам поста в този блог, тъй като се притеснявах да издавам пред читателите си и пред потенциалните си бизнес-партньори секретния факт, че сутрин пиша в блоговете си още преди да съм станал от леглото, а това, според авторката на въпросната статия е грях. Постът, обаче, предизвика голям интерес - блогът ми беше посетен от над 300 души за един ден и събра доста интересни коментари. Затова реших да поставя същите въпроси и пред вас.

За да имаш успешна freelance кариера,
  • трябва ли задължително да работиш в офис, който да не е вкъщи?
  • може ли да си продуктивен сутрин преди още да си станал от леглото или задължително трябва да се преоблечеш и да се приведеш в "упрятен вид", както се казваше в казармата?
  • можеш ли да си позволиш отклоняване на вниманието, като гледаш телевизия следобед, или трябва да се стараеш да спазваш стандартно работно време?
Прочетете целия ми пост Не правете като мен! 5 правила за успешна freelance кариера. Прочетете и статията на Ана Годсмит и споделете вашето мнение.

04 февруари 2008

Имам страхотна идея и ще направя много пари

На запад много хора се запалват по някаква идея, която им е хрумнала и решават, че това е чудесна възможност да започнат собствен бизнес и да спечелят много пари. У нас е особено популярен образът на американеца, който вярва, че всичко, което хвърчи, се яде, и понякога твърде наивно се захваща с непроверени идеи, вярвайки, че това е неговия шанс за успех в живота.

Разбира се, този образ не е лишен от основание. Поради това и Раджеш Сети разглежда тази тема в своята серия Спорни причини да станеш предприемач. Добрата идея е само първата стъпка към осъществяване на успешен бизнес, както и аз писах в поста 8 предизвикателства пред иновациите. Разбира се, вярата в успеха на идеята е абсолютно необходима съставка за едно бизнес начинание, но освен себе си, трябва да можем да убедим евентуалните си партньори, инвеститори, служители и целия потенциален пазар.

Стартирането на един нов бизнес, базиран само на гола идея, без план за реализация и финансиране, е доста рисково начинание, което може да доведе до лесен провал. Преди да се хвърлите в подобна авантюра, премислете всички необходими стъпки, убедете се, че имате съмишленици вярващи в тази идея и че те ще ви подкрепят безрезервно.

Опасна причина за стартиране на самостоятелен бизнес е и вярата, че така се печелят много повече пари, отколкото ако сте наемен работник. За някои предприемачи е така, но не всеки успява да стигне до желаното богатство, а и най-важното е, че то не идва веднага. Не бива да забравяте, че всяко едно ново начинание изисква сериозни инвестиции и в първите месеци или години няма да дава никаква печалба, а само ще трупа разходи - изпитание, което не всеки предприемач може да издържи. Захващайки се със собствен бизнес може да загубите не само ризата на гърба си, а и спокойния си сън, здравето или дори семейството си. Това са крайности, разбира се, и ако рискът, който поемате е добре преценен, можете да ги избегнете, но винаги трябва да ги имате предвид, ако решите да се хвърлите в морето на собствения бизнес.

У нас нещата са много по-различни, отколкото в Щатите, например. Докато там децата от малки биват възпитавани в самостоятелно мислене и инициативност и действително има много примери, в които добри идеи биват провалени поради прекален ентусиазъм гарниран с липса на практически опит и здрав разум, у нас мисленето е насочено към конформизъм и оцеляване поединично, прикрито зад безличен колектив. Предприемаческото мислене е толкова рядко явление, че малцината смелчаци, поели риска да реализират сами идеите си, изглеждат като бели лястовици в очите на обществото, което ги притиска отвсякъде и биват обезкуражавани дори от най-близките си хора, които "доброжелателно" ги убеждават в безнадеждността на тяхното начинание.

В този смисъл, съвети като моите - да бъдем по-предпазливи в своите бизнес-начинания - могат да се окажат още по-възпиращи за малкото хора, дръзнали да поемат по пътя на самостоятелния бизнес. Надявам се да не бъда разбран така. Целта ми е да ви посоча възможните препятствия и да ви предпазя от провал още в самото начало. Пътят пред българския предприемач е неравен и трънлив и не можем да си позволим да правим груби грешки, които да ни отклонят от него още преди да сме поели по него.