Направо ще цитирам части от нея и ще коментирам изречение по изречение. Те са такива бисери, че просто не мога да остана безучастен.
Липса на лидерски качества и умения за управление на ИТ проекти затрудняват внедряването на програми за преобразуване на мениджмънта на компаниите и предприятията.Естествено, на никой не му идва на ум да обясни поне малко какво значи "програми за преобразуване на мениджмънта на компаниите и предприятията" - безсмислено словосъчетание, поставено само за пълнеж. И защо употребяват израза "компании и предприятия", при положение, че са синоними?
Над 73% от анкетираните ИТ шефове в проучване на CIO Connect смятат, че техническият персонал възпрепятства реализацията на подобни програми, предаде technews.bg.Този технически персонал е направо опасен, бе! Това изречение звучи сякаш има някаква банда технически терористи, които фанатично се противопоставят на прогреса и не позволяват внедряването на подобни програми.
Все по-ценни в ИТ отделите стават тези служители, които освен познания по техниката, притежават делови качества и осведоменост за дейността на компаниите, в които работят, твърдят мениджърите.Хубаво, само дето такива хора няма. Те затова и стават все по ценни. Интересно, обаче, никой не си задава въпроса: Защо няма такива хора? А отговорът е много прост:
Топ-мениджмънта не назначава такива хора.
Причините са няколко:
- Такива хора трудно се намират. Защо? Ами защото (1) от университетите такива кадри не излизат, следователно (2) трябва да се "откраднат" от други фирми, а (3) това излиза скъпо. Това е причината да не се наемат такива хора в относително прогресивно мислещи фирми, но със скромен бюджет.
- Повечето мениджъри, обаче, попадат във втората категория и те не назначават хора, защото се страхуват за собствения си стол.
За ефективно внедряване на най-новите технологии, ИТ персоналът трябва да има умения да убеждава и прокарва своите идеи, както и лидерски качества.Ако аз съм някакъв мениджър и назнача ИТ специалист, който хем разбира от технологии (от които аз не разбирам), хем познава добре и бизнес-процесите, които текат в компанията, хем притежава и силни лидерски качества, тогава аз за какво съм в тази фирма?
Това е основния проблем на съвременните компании, особено пък на тези, които оперират в България. Наличният мениджърски и експертен персонал в по-голямата си част е некадърен (или казано политически коректно, не притежават необходимите знания и лични качества, за да управляват успешно бизнеса в съвременните условия), защото образованието и бизнес-опита, който тези хора притежават, е от една отминала епоха. За целта същите тези хора трябва да намерят, назначат, обучат и мотивират хора, по-способни от самите себе си, за да може бизнеса да влезе в крак с новото време.
Е, кажете ми, кой нормален човек ще извърши това кариерно самоубийство?
Една от най-важните способности на техническите специалисти е да поставят новите задачи пред търговските директори, без да засягат тяхното самолюбие.Това е направо удар в десятката! Тук нещата са казани съвсем точно:
- Техническите специалисти трябва да поставят задачи пред търговските директори. Това много хора ще го определят веднага като пълна безсмислица по простата причина, че техническите специалисти са нисш персонал, а търговските директори - висш, което ще рече, че заповеди и задачи се поставят в обратната посока. Разбира се, ако погледнем истината в очите и проумеем липсата на компетентност у търговските директори, ще разберем, че това изречение има смисъл, защото само техническите специалисти са достатъчно кадърни, за да разберат нуждите на клиента.
- "...без да засягат тяхното самолюбие". Значи, не стига, че са некадърни, ами са и самовлюбени, пък на всичкото отгоре и много чувствителни, та когато трябва да им обясниш как да си свършат работата, трябва да го направиш много деликатно, да не вземат да се обидят. Леле, нямам думи! И на това му викат "журналистика"! Че то си е жива "гъзолизтика"!
Информационните технологии играят все по-съществена роля в развитието на компаниите и предприятията. Но са необходими специални програми за подготовка на персонала, за да има развитие напред, заключава проучването.Тук се повтаря първоначалния булшит, в който отново се използва тавтологията "компании и предприятия", и пак си повтарят песента за някакви програми, дето хем никой не знае за какво са, хем не е ясно кой ще ги прилага (самовлюбените директори ли?), хем не се знае върху кого (техническите специалисти с бизнес-знания и лидерски качества, които не съществуват).
В заключение - рядко тъпа статия - хем нищо не казва, хем звучи идиотски. Има само едно-единствено зрънце истина, което, за съжаление, е заровено под куп безсмислени словесни излияния. А то е, че в днешно време се налага нова бизнес култура. Времето, в което едни началници даваха заповеди, а техническия персонал безропотно ги изпълняваше, вече отмина. Новото време изисква нови качества както от мениджмънта, така и от обикновения служител. За съжаление, това налага сериозни промени в цялото общество, които никой не знае как точно трябва да станат и колко време ще продължат. Като започнем от училищата и университетите, които трябва да предадат на своите питомци тези знания и да развият тези качества, които са необходими на съвременния бизнес, минем през фирмите, които трябва да създадат нови структури, отговорности и взаимоотношения, и стигнем до всеки един индивид, който трябва да мисли и да създава в себе си умения за общуване, разбиране на нуждите на другия, лидерство и стремеж към съвършенство.
Това е сложен процес и по мое мнение ще продължи дълго време. Важното е да се замисляме над тези неща от време на време и да се опитваме да преценим къде се намираме ние спрямо новите реалности. А това, че едните били самовлюбени, а другите им възпрепятствали програмите, са абсолютни простотии, които просто трябва да игнорираме.
Няма коментари:
Публикуване на коментар
Споделете вашето мнение!