За какво става въпрос?
Авторът съпоставя така наречената "хитова икономика", която се цели в продажбите на малко продукти за много клиенти (късата, но висока глава на графиката) на нишовата икономика, която се цели в продаването на изобилие от стоки, всяка от които е предназначена за тясна група клиенти (дългата и тънка опашка на графиката) и обяснява произхода и смисъла на различните подходи.
Икономиката на хитовете се обосновава от високата цена за съхранение на материалните продукти. Ако продавате прах за пране, например, не можете да изложите на рафтовете в магазина си всички марки, които съществуват на пазара, защото ще заемете цялото си пазарно пространство и няма да можете да продавате нищо друго. Вместо това, вие излагате само една-две марки, които смятате за най-добри (най-качествени или най-популярни) и очаквате масата клиенти да си купят точно от тях (защото правят бялото истински бяло :-) ). Останалото рафтово пространство използвате за други хитови стоки, така че да получите максимална печалба от тяхната продажба.
Съвсем по друг начин стоят нещата с цифровите продукти и услуги, които се продават в Интернет и чието съхранение на практика не струва нищо. Тогава вие можете да продавате абсолютно всички възможни стоки от даден вид, защото все някой може да се заинтересува от тях и да ви донесе приход, а разходите по продажбата са почти нулеви. Пример за това за електронните книжарници като Amazon, сайтове за сваляне на музика като iTunes и други.
Това е цялата философия. Факт е, че нишовите пазари набират скорост и се разширяват, като в същото време започват да носят все повече приходи за някои компании. Андерсън разглежда и трите основни сили, които пораждат Дългата опашка:
- Първа сила: демократизиране на средствата за производство. Днес само с един (относително евтин) компютър можете да създадете книга, да запишете песен или дори да заснемете аматьорски филм. Вярно, че качеството може и да не е на голяма висота, но пък за сметка на това абсолютно всеки може да стане творец.
- Втора сила: демократизиране на средствата за дистрибуция. Ако за производството на един цифров продукт ви трябва компютър, то за неговото разпространение ви е нужен Интернет. Мрежата предлага не само възможност на хората от целия свят да да открият и да ползват вашия продукт, но и го прави срещу минимална цена.
- Трета сила: свързване на предлагането и търсенето. Тук в действие влизат търсачите, електронните каталози и социалните мрежи. По мое лично мнение това е мястото с най-слаба ефективност поради огромното количество информация, която ни затрупва и смятам, че то може да търпи развитие в бъдеще и да предложи много по-големи възможности за играчите в сферата на Дългата опашка.
Другият недостатък (и няма повече!) е твърде честото цитиране на някои фирми като Амазон, Айтюнс, Лего, Нетфликс, Рапсъди, Ибей, Тиво и Уол-Март, което намирисва малко на платена реклама. Можем да приемем, че изброените фирми са лидери в браншовете си, но мисля, че за да бъдат приемани с повече доверие твърденията на автора, би трябвало да използва по-широк кръг от компании за пример.
Въпреки това, книгата е забележителна и ценна, защото провокира мисленето в нови посоки и дава безценни идеи за нови възможности, нови пазари и нови икономически взаимоотношения.
Онова, което не се казва, обаче, е също важно. В хитовия бизнес се продават много стоки на висока цена и затова там печелят всички по веригата. Губи единствено клиентът, който плаща цената. В бизнеса на Дългата опашка клиентът печели с това, че намира уникална стока на ниска цена, печели и онзи, който агрегира много продукти на едно място, но самият производител (автор, творец) може и да не спечели. Говорим за пари. Иначе печалбата може да се изрази в друго - себереализация, авторитет, слава.
Например, вие може да сте написал статия за храненето и оплождането при амазонските червени мравки, която може и да е интересна за стотина души, вълнуващи се от тази тематика, но от това няма да спечелите много пари. Аз, обаче, мога да създам сайт-енциклопедия, включващ хиляди такива статии и така да предизвикам интереса на много повече читатели към него и да реализирам някаква печалба. Печалбата в Дългата опашка идва при агрегаторите, а не при авторите. Това е важно!
Според мен икономиката на Дългата опашка още не е показала всичките си възможности. Нахлуването на Интернет в живот на всички ни, ще го промени съществено още в следващите 10 години и някои класически бизнеси ще бъдат значително разтърсени. Интересно е да се види отношението на автора към дейността на звукозаписните компании и издателствата, които твърдят, че защитават авторското право и са най-ярките представител на хитовата икономика и защитници на статуквото. Крис Андерсън не скрива възмущението си от "пиратството" (въпреки че в следващата си книга - "Безплатното" - почти го оправдава) и защитава идеята авторите и издателите да получавате монополни права върху своите творения, като в същото време разбира, че има и други, непарични форми на признание, които за все повече хора стават все по-важни и ценни.
Повече за теорията за Дългата опашка можете да прочетете в поста на Ники Горчилов в неговия блог "Струва си!" и в рецензията на Христо Блажев в блога "Книголандия" на български език, а на английски - в оригиналната статия на Крис Андерсън "Дългата опашка", в неговия едноименен блог, както и в статията за това в Уикипедия.
Изказвам специални благодарности на Христо Блажев и издателство "Изток-Запад" за възможността да имам тази книга, а вие можете да си я купите с отстъпка от книжарницата "Книга за теб", където можете да видите и презентацията на Крис Андерсън на конференцията TED.

Супер, книжката е доста интересна.
ОтговорИзтриванеБлагодаря за предложението, ще я потърся!
ОтговорИзтриване