Темата за комбинирането на бързото, качественото и евтиното е важна не само за фрийлансърите, а и за всички производители, доставчици на услуги и клиенти. За да получим това, което искаме, трябва да направим разумния компромис между тези критерии и да изберем тези два от тях, които за на имат най-висок приоритет, а другия да го жертваме.
Така например, ако искаме да получим нещо бързо и качествено, ще трябва да заплатим висока цена. Производителят ще трябва да ангажира повече ресурси, за да ускори процеса и в същото време да не допусне занижаване на качеството. Освен това, ще трябва да отложи други важни проекти, от което може да си навлече загуби. Всичко това се компенсира с по-високата цена, която той ще иска от нас.
Аналогично стои въпросът ако искаме нещо качествено и евтино. Тогава ще трябва да почакаме повече, защото по-скъпите проекти винаги ще изместват нашия от приоритетите на производителя и той ще може да работи само когато има повече свободно време.
Третият вариант, когато искаме нещо бързо и евтино, няма как да настояваме за качество. Поддържането на качеството изисква средства и време за тестове и проверки. Претендирайки за скорост и ниска цена, просто няма как да получим продукт с високо качество.
Тази "троица" критерии и зависимостите между тях са нещо толкова фундаментално в бизнеса и в същото време често се случва да бъдат пренебрегвани. Изкушавани от примамливи оферти, много мениджъри и фрийлансъри поемат непостижими задачи, обещавайки невъзможната комбинация от "3 в 1" - хем да е качествено, хем да евтино, хем да е бързо. От друга страна, като клиенти отново допускаме същата грешка, отказвайки да направим компромис с който и да е от критериите в търсене на невъзможната идеална комбинация.
Мисля, че това "просто тройно правило" трябва да бъде написано и поставено на видно място пред очите ни, за да ни подсеща винаги, че успехът не идва с инатливото настояване на невъзможни изисквания, а с разумния и взаимно изгоден компромис.

Няма коментари:
Публикуване на коментар
Споделете вашето мнение!