Вчера във Фейсбук попаднах на една интересна мисъл от Джон Пол Гети - големия петролен магнат от началото на 20 век:
„Да работиш за голяма компания е като да се качиш на влак. Ти ли пътуваш с 60 мили в час или влакът се движи с 60 мили в час, а ти си седнал неподвижно?”
В първия момент просто ми хареса сравнението, а след като се позамислих малко, се запитах: А какво е искал да каже авторът с това? Това сравнение какво внушение има - положително или отрицателно? Какво всъщност означава "да се качиш на влак"?
Като човек, който в голяма част от живота си се е занимавал с управление на проекти, първото нещо, което ми дойде наум, е въпросът "Защо?". Защо си се качил на влака? С каква цел?
В крайна сметка всичко зависи от целта. Важният въпрос тук е:
Имаш ли ясна цел и спомняш ли си коя е тя?
Възможно е да искаш да изкачиш върха на планината (алегория на създаването на собствен бизнес, собствен път), но това е твърде уморително за теб и за по-удобно си се качил на влака. Тогава ще стигнеш ли някога там, за където си се запътил?
Очевидно е, че не. Значи качването на бързия влак е грешка, т.е. работата в голяма компания не е за теб, ако твоят път е по трънливите планински пътеки на предприемачеството.
Възможно е твоята цел да бъде да отидеш от точка А до точка Б. Ако това разстояние е голямо, например от София до Париж, да тръгнеш пеша би било неразумно, тъй като ще загубиш много време. Да се качиш на влака е мъдро решение, за да използваш силата и скоростта му да те закара там, където искаш да стигнеш. Тук е важно да си наясно, че там където е твоята цел, има гара и че влакът ще те закара точно там, а не другаде.
Какво означава това? Означава, че можеш да използваш ресурсите и потенциала на голямата компания, за да изградиш себе си като професионалист, да овладееш специални умения, да опознаеш индустрията и настроенията на пазара, да се запознаеш с проблемите и изискванията на клиентите.
Внимание! Много е важно да не се успиш по време на пътуването и да пропуснеш своята гара. Има много хора, които се унасят от кроткото тракане на влака и така си остават в него цял живот. Даже в един момент забравят на гоя гара са искали да слязат и си остават вечно в пътуващия влак, полузадремали като в някакъв транс. Такива хора просто са забравили своите цели и мечти и прекарват живота си в безкрайно пътуване.
Разбира се, има и такива, които решават, че да карат влака е тяхното призвание. Те може и да нямат набелязана крайна гара, но изпитват удоволствие от това да возят хората и да им помагат да осъществят своите цели. Машинисти, стюарди и кондуктори - това са хората, които управляват големите компании, за да можем всички ние да стигнем до своите гари и да живеем живота, който желаем. Понякога, обаче, затвореният живот във влака ги кара да забравят за своето призвание и започват да се борят помежду си "кой да кара влака", както се казваше в една поговорка. Грозен кариеризъм и безогледно унижаване на колегите е изразът на това състояние в големите компании.
В крайна сметка няма еднозначен отговор. Да се качиш на влака за всеки човек носи различна полза. Важното е да си наясно с целта си, с ценностите си и да не ги забравяш никога, докато пътуваш.

Прекрасна алегория, Майк, благодаря ти! От 2-3 дни, откакто я публикува, все ми е в главата, непрестанно си задавам подобни въпроси. Дали, дори да се движиш с висока скорост във влака, всъщност стоиш на едно и също място за себе си? А хората извън влака - за тях той само прелита, не знаят какво е да си вътре, не разбират. А може би мечтаят, че като се качат, всичко ще е различно и.... Наистина ме накара да се замисля. Благодаря ти още веднъж!
ОтговорИзтриване